ثبت دامنه چگونه است ؟

در این مطلب می خوام در مورد ثبت دامنه دات کام و دات آی ار صحبت کنم و از تفاوت ها و مزایا و معایبشون بگم . قبلش البته راجب اینکه اصلا دامنه چیه و ما چه نیازی بهش داریم هم صحبت می کنم و بعد از انواع اون میگم بهتون 

آدرس دامنه چیه و چه کاربردی داره ؟

وقتی میخوایم یک وب سایت داشته باشیم که از طریق اون بتونیم محصولات و خدماتمون رو معرفی کنیم ، جدای از خوده وب سایت طراحی شده به یک محیطی برای قراردادن فایل های کد نویسی شده قالب به اسم ( هاست ) نیاز داریم و یک آدرسی به نام آدرس دامنه که با اون اسم محتویات داخل هاست به کاربران نمایش داده میشه .


مطلب مرتبط : خرید هاست و انواعش رو بشناس


پس متوجه شدیم که دامنه آدرسیه که توی مرورگر وارد میکنیم و سایتی رو به ما نشون میده . به فرض مثال وب سایت امین امیدوار با آدرس دامنه aminomidvar.com ثبت شده و هر وقت در مرورگر این آدرس وارد بشه سایت امین امیدوار نمایش داده میشه . 

آدرس دامنه باید چه ویژگی هایی داشته باشه ؟

همیشه در هنگام ثبت دامنه بایستی چند تا نکته خیلی مهم رو در نظر بگیریم که بتونیم یک دامنه خیلی خوبی رو به ثبت برسونیم که خودش به تنهایی کسب و کار ما رو مطرح کنه . 

1 – آدرس دامنه بایستی کوتاه باشه ( یعنی اینکه از تعداد کاراکتر کمی تشکیل شده باشه 

2 – سعی کنید آدرس دامنه فینگیلیش نباشه ( یعنی فارسی به انگلیسی نوشته شده )

3 – آدرس دامنه های چند کاراکتری مثل (aerp) فقط برای ارگان ها پیشنهاد میشه نه جاهای دیگه

4 – آدرس دامنه بایستی معرف برند شما باشه 

5 – آدرس دامنه بایستی معرف مجموعه شما باشه

6 – آدرس دامنه بایستی معرف نام فروشگاه شما باشه 

7 – آدرس دامنه نباید خیلی راحت توی ذهن مخاطب ذخیره بشه 

اگر این نکات رو در زمان ثبت دامنه رعایت کنید ، قطعا هر چی از طول عمر دامنه شما بگذره ؛ اون دامنه دیگه قابل قیمت گذاری نخواهد بود .

انواع پسوند های دامنه 

دامنه یک وب سایت دارای پسوندهای مختلفی است که هر کدام از آن ها نمایان کننده و مشخص کننده ، رده بندی خاصی هستند .

دو تا از محبوب ترین پسوندهای دامنه در ایران ، پسوند دات کام و دات آی ار هستند که به بررسی این دو پسوند خواهیم پرداخت .

ثبت دامنه دات کام 

دامنه دات کام (com) در خیلی از کشورهای دنیا محبوبیت زیادی داره و خیلی از کسب و کارهای مختلف از این پسوند استفاده می کنند . به دلیل اینکه این پسوند در همه جا شناخته شدست و عمومیت پیدا کرده تمامی سرویس های دنیا که بر پایه آدرس دامنه فعالیت می کنند مثل ( adwords ) از این پسوند دامنه پشتیبانی میکنند و مشکلی در استفاده از این سرویس ها نخواهد بود .

ثبت دامنه

مراحل ثبت دامنه دات کام 

ابتدا در یکی از سایت های ارائه دهنده سرویس های هاست و دامنه ثبت نام می کنیم . از قسمت ثبت دامنه اقدام به جستجوی آدرس دامنه مورد نظر می کنیم به این دلیل که ممکن است آدرس دامنه مورد نظر ما ، در گذشته توسط شخص یا شرکت و کمپانی دیگه ای ثبت شده باشه ، مخصوصا دامنه هایی با پسوند دات کام چون همونطور که گفتیم محبوبیت زیادی داره  .

اگر آدرس دامنه مورد نظر ما آزاد بود دامنه رو با کاربری که وارد سایت شدیم ثبت می کنیم و تا 10 دقیقه بعد دامنه به نام ما ثبت خواهد شد تا یک سال در اختیار ما خواهد بود . هزینه ثبت دامنه دات کام با توجه به اینکه کاملا وابسته به قیمت روز دلار است در زمان ثبت دامنه قابل مشاهده خواهد بود .

مراحل ثبت دامنه دات آی آر 

در مرحله ثبت دامنه دات آی آر بایستی چند تا نکته رو توجه کنیم 

نکته اول و بسیار مهم در ثبت دامنه دات آی ار داشتن شناسه ایرنیک است . سامانه ایرنیک ، یک سامانه تعریف شده برای تمامی دامنه هایی است که با پسوند دات آی آر قصد فعالیت دارند ، بایستی در این سامانه مشخصات خود را وارد کرده تا دامنه به نام آن شخص تایید شود . 

در این سامانه برخی از دامنه ها که ممکن است قومیتی ، سیاسی ، اجتماعی و مواردی این چنین باشد ثبت نمی شود و اخطار می دهد که شما اجازه ثبت دامنه ای با این نام را ندارید مگر اینکه یک نامه دست نوشته و با امضا و مهر یک ارگان ، شخص خاص و موارد دیگر مطابق با خواسته سایت ایرنیک نوشته شود و در سایت آپلود گردد و با بررسی کامل توسط کارشناسان ایرنیک اجازه ثبت دامنه داده خواهد شد . 

قیمت دامنه دات آر با توجه به اینکه سرور این دامنه در کشور ایران است و ارتباطی به قیمت دلار ندارد در حال حاضر سالیانه 4500 تومان می باشد و بعد از ثبت دامنه ، 24 ساعت نهایتا بررسی دامنه توسط سامانه ایرنیک انجام شده و اطلاع رسانی خواهد شد و در کاربری شما خواهد نشست .

نکات مثبت و تاثیر گذار ثبت دامنه در سئو سایت

ثبت دامنه درست از نظر اسم ، پسوند انتخابی مناسب ، تعداد کاراکتر مناسب ، اسم با مفهوم باعث خواهد شد تا موتور جستجوگر گوگل امتیاز بهتری را به دامنه یک وب سایت اختصاص دهد .

و نکته بسیار مهمی که در زمینه دامنه یک وب سایت بایستی بدانیم ، طول عمر دامنه است که هر چقدر این طول عمر بیشتر باشد ، ارزش دامنه و وبسایت به شدت بالا خواهد رفت و در بین رقبا ممکن است جایگاه بهتری را بدست آورد . 

پس به هیچ عنوان به دنبال عوض کردن آدرس دامنه سایت نباشید