آموزش ccna – جلسه اول

CCNA اولین دوره ی آموزشی شرکت CISCO که به عنوان ورودی به خانواده بزرگ این شرکته و هنرجو با گذروندن این دوره می تونه توی دوره های دیگر مثل CCNP, CCSP , CCID , CCIE شرکت کنه و مهارت لازمه را کسب کنه . هنر جو حتما باید قبل از گذراندن این دوره اطلاعات لازم و کامل روی توی زمینه شبکه داشته باشه.

توی این جلسه هایی که من راجب ccna صحبت می کنم اول از آموزش های مقدماتی شبکه شروع میکنم و تا برسیم به خوده ccna و اتفاقات داخلش 

 

اول از همه بریم در مورد لایه های شبکه و اتفاقاتی که توی این لایه ها میفته صحبت کنیم که به این هفت لایه مدل مرجه OSI  هم میگن 

 

7 لایه شبکه

All People Seem To Need Data Processing

 

لایه اول مدل OSI  : لایه فیزیکی یا پایین ترین لایه شبکه 

پایین ترین لایه مدل OSI لایه فیزیکی است . این لایه ، لایه ایه که ماهیت عناصر سخت افزاری شبکه را مشخص می کند. وظیفه اصلی این لایه فیزیکی انتقال بیت ها بر روی کانال مخابراتی است در لایه فیزیکی واحد اطلاعات بیته و بدیهی که لایه فیزیکی هیچ درکی از پیام نداره و تنها چیزی که درک می کنه و متوجه می شوه بیت های 0 و1 است.

برخی از پارامتر های این لایه :

1 – ماهیت فیزیکی خط انتقال

2 – چگونگی نمایش بیت ها

3 – چگونگی کوپلاژ فرستنده و گیرنده با خط انتقال

در لایه فیزیکی هیچ عملیاتی نسبت به تشخیص و ترمیم خطا صورت نمی گیره

 

لایه دوم مدل OSI : لایه پیوند – داده 

این لایه رابط بین سخت افزار و نرم افزار شبکه است . پروتکل های لایه شبکه اطلاعات را از سمت خودشون به سمت لایه پیوند داده می فرستند و این لایه اونها رو بسته بندی می کنه . یکی از وظایف این لایه استفاده از مکانیزم های کشف و رفع خطا است تا داده ها را روی یک کانال انتقال که بدلیل پدیده اجتناب ناپذیر نویز ذاتا دارای خطاست ، بدون خطا و مطمئن به مقصد برسونه .

یکی از مهمترین فاکتور هایی که در این لایه مورد اهمیته انتخاب یک پروتکل مناسب در هنگام طراحی و پیاده سازی یک شبکه LAN است . 

متداولترین پروتکل های این لایه عبارتند از :

1 – اترنت

2 – Token Ring

3 – FDDI